Külföldön imádják, itthon még ismeretlen a Toy photography műfaja. Mostanáig...
Fura dolog ez a toy photography, mely műfaj itthon még csak kevéssé ismert és érthető módon furán néznek az emberek, ha megemlítem nekik. "Játék fotó? Na ne röhögtess már!" - mondják. Jogos, ez így tényleg nem hangzik túl komolyan, pedig, ha tudná a Kedves Olvasó, hogy mennyi munkával jár, máris másképp tekintene rá. Persze, mivel a műfaj maga ismeretlen honnan is kéne tudnia bárkinek? Éppen ezért fogtam bele ebbe a cikkbe, hogy az elmúlt két év anyagán keresztül megmutassam, hogyan is néz ki egy-egy LEGO fotó a kulisszák mögött.
Először is tudni kell, hogy nem profi stúdióban dolgozom, ahol mindent meg lehet oldani elegánsan, ezért szégyenérzet nélkül bevetek minden sufnituning, homemade és DIY tákolást a fotók érdekében. Úgy vagyok vele, hogy egy jól sikerült kép mellé odatenni egy prosztó werket annyira groteszk és pont ezért érdekes is, hogy talán még jobb, mint egy stúdiós környezet. Plusz előny, hogy így senki nem mondhatja: "Jó, hát ilyen profi eszközökkel nekem is menne..."
Persze, senki ne értsen félre, sokszor fogom a fejem, hogy azért megfelelő körülmények közt mennyivel hatékonyabb lenne.
Ezek a képeknek egyébként a FigsFanPhotos nevet viselik, facebook-on is így találod meg, a korábbi sorozatokról szóló cikkeket pedig a blogon is megtalálod: ITT!
Hogy mit is kell tudni erről a műfajról, azt a cikk végén leírom (ahol találsz egy szavazást is), de előtte jöjjenek a képek, azt hiszem azok sokkal egyszerűbben elmesélik a dolog lényegét.
Megjegyzés: A következő képek valamennyi eleme valós, számítógépes manipulációtól mentes (van néhány kivétel, ahol nem volt más választásom, de ezeket feltüntetem), minden fény, köd, víz stb. helyben, a díszlettel megoldott. Alapvető lényege a Legós fotóimnak, hogy minél valóságosabb, hitelesebb legyen. A manipuláció nem keverendő az utómunkával, ami (ahogy más műfajnál is) természetesen az összes képnél szükséges.
- Srácok kéne egy erdő!
- Tartsd a söröm!
Utólagos: biciklilámpa
Valós: minden más, igen a fénysugarak is
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha az insta beágyazás nem működne:

A fénysugarak itt annyira szépen és tökéletesen látszódnak,
hogy már-már nekem is Ps. gyanús. Ehhez, illetve fenti képhez viszont készült werkvideó is, higgy a saját szemednek! :)
Utólagos: -
Valós: minden
Ez akár egy rántott Lego receptje is lehetne, pedig valójában csak egy karácsonyi, havas utcát igyekeztem kialakítani. Még két nap után is lisztet szórtam ki a zoknimból, ne próbáljátok ki otthon!
Utólagos: a villanyoszlop körtéjének izzása és a táblán lévő lépegető / TIE fighter, Kocka Birodalom logó.
Valós: a lámpaoszlop környezetét megvilágító fény, épp úgy, ahogy minden más is a képen!
Rögtönzött barlang
Utólagos: -
Valós: minden
- Voltál idén strandon?
- Persze!
Ezért a képért a Velencei-tóig mentem és igen, itt bizony a vízből kellett fényképezni.
Utólagos: -
Valós: minden
Teljes kép.
Luke első horgász leckéje, avagy az a Erővel minden egyszerűbb!
Fiktív Zsivány Egyes jelenet, a tavalyi karácsonyi sorozatból.
Az asztalra kiöntött lisztnél csak egy dolog rosszabb. Mikor fújod is a lisztet!
Bár, a szoba 10 percig lisztporban úszott, a kép legalább sikerült!
Utólagos: -
Valós: minden
Egy '56-os emléksorozathoz szükségem volt egy korabeli tankra. Facebook-on írt is egy cimborám, hogy milyenre volna szükségem, mert van nála minden. Neki köszönhetően, egy korhű T-34-es tankkal dolgozhattam, amihez faragtam egy megfelelően romos utcai díszletet.
Utólagos: -
Valós: minden
Ez a kép készült a leghosszabb ideig. Egy nap volt, míg fejben összeállt a koncepció és megépítettem a díszletet. Majd másnapnap a fotózás. Igaz, ez nem egy teljes nap volt, mert meg kellett várjam míg lemegy Nap.
A lenti videón láthatjátok (világosban), hogyan készült.
Utólagos: -
Valós: minden
Nos, igen... egy játszótér homokozója kiváló Tatooine helyszín.
Utólagos: -
Valós: minden
Egy zord hangulatú helyszínhez kiváló hozzávaló
a fakéreg és a kő.
Utólagos: fénykard
Valós: minden más
Indulás a Dagobah-ról. Ezzel a fotóval megszenvedtem, nagyjából 8 órát vett igénybe mindennel együtt. Nagyon sokat kísérleteztem a fényekkel. A hajam kihullott a végére, de bármilyen macerás legyen is egy kép, ha sikerül, akkor minden fáradtságot megér!
Utólagos: -
Valós: minden
Boba kicsit túlzásba vitte a karácsonyi dekort...
Utólagos: -
Valós: minden
A figurafotós vacsorája
Utólagos: -
Valós: minden
Nem mondom, hogy nem lehet nappal egyszerűbben éjszaki körülményeket teremteni, de hirtelen ez jutott eszembe. Kicsit 1800-as évekbeli feeling, csak a magnézium hiányzik. Itt sem volt egyszerű a fényeket kitalálni, ez a kép 9 órás munkát igényelt.
Utólagos: feliratok, pop corn, Star Trek
Valós: minden más (a TV fényét is beleértve)
Vader Nagyúr és a fair play...
Utólagos: fénykard
Valós: sár szóródás és minden más
Persze, nem minden kép igényel bonyolult díszletet, van, ami egészen egyszerű.
Utólagos: felirat (értelemszerűen nem akartam összefirkálni az épületet)
Valós: festék az ecseten, a földön és persze minden más
Sosem tagadtam, hogy szerencsére is szükség van. Például ennél a képnél,
mikor szórtam a földet, a fotón megjelentek ezek a sugarak (a napfény és a vaku keveredésének köszönhetően).
Nem hiszem, hogy ezt még egyszer meg tudnám csinálni, de nagyon örültem neki!
Utólagos: -
Valós: minden
A Messzi, Messzi Galaxis Coca-Cola-s kamionja... :D
Ez a kép is komoly lisztmennyiséget igényelt.
Utólagos: -
Valós: minden
Semmi sem vetekedhet az igazi naplemente fényeivel!
Utólagos: -
Valós: minden
Egy képzelt Star Wars VII. jelenet.
Utólagos: fénykard.
Valós: minden más, a fénykard sisakokon való csillanása is.
A LEGO Magyarország felkérésére még év elején készítettem egy Microfighters promóciós sorozatot. Egy képpel nagyjából egy nap ment el, a homokszóródások és robbanások rendkívül sok próbálkozást igényeltek.
Utólagos: ég textúra, lövedékek (2. képnél), fénykard (2. képnél)
Valós: minden más
A végére pedig egy különlegesség, mikor egy élő imádkozó sáskával próbáltam fotózni. Meglepő módon egészen együttműködő volt... Többnyire. A werkvideót érdemes megnézni! :D
Utólagos: -
Valós: minden
Ezt pedig csak a végére, just for fun jelleggel! :D
Egy ismert mém újragondolva.
Ha eddig eljutottál, először is köszönöm a kitartást, másrészt néhány sorban még összefoglalnám a toy photography, avagy a figura fotózás lényegét.
Nem keverendő a tárgyfotóval, illetve azokkal a képekkel, amiket a dobozokon látni. Ezek arra hivatottak, hogy bemutassák a terméket vagy a játékot és el tudd dönteni, hogy a boltban hagyd-e minden pénzedet vagy sem. Nos, az én képeim többsége erre alkalmatlan, mert betakar egy ág, a "hófúvás", robbanás, egyéb képi elem. Tehát, mondjuk ki, ezek pocsék termékfotók! Ez így is van jól!
A toy photography esetében a figurák és minden más csak eszköz. A figura itt nem feltétlen a főtéma, hanem egy szereplő. A fények, a színek pont olyan fontosak az összhatás szempontjából, mint bármely más fotó téma esetében.
Míg itthon sokan talán most olvasnak erről először, addig külföldön ez nem egy ismeretlen fogalom. Meglepő (vagy mégse) módon a legnagyobb piaca ennek keleten (pl. kína) van, főleg a képregények miatt. Fontos megemlíteni, hogy a Lego fotó, csak egy válfaja ennek, hiszen rengeteg figura létezik ezen kívül is és a fotósok más-más stílust képviselnek akár ugyanazon a figura területen belül.
Ha érdekel, hogy miket művelnek a figurafotósok világszerte, ITT meg ITT, esetleg ITT tudsz böngészni. Ezeken a instagramos feature oldalakon összeválogatják a legjobb képeket a különböző alkotóktól, így hamar egy teljes képet kaphatsz ennek a világáról. Lehet összefutsz majd ismerős fotókkal is, mert a Figs Fan Photos képei is bekerültek már néhányszor. :)
Magyar vonatkozásban pedig Csákvári Péter cimborám képeit érdemes meglesni, ő teljesen más stílusban és más figurákkal fotóz.